Projektowanie koszulek – od czego zacząć? Pomysł, Projekt, Realizacja

Myślisz o sprzedaży koszulek? Chcesz zająć się projektowaniem, a może posiadasz już projekt i sprawdzasz opcje realizacji? Podpowiadamy, co musisz wiedzieć, gdy interesuje Cię projektowanie koszulek „od zera”.

1. Pomysł – czyli cel i przeznaczenie projektu

Bez dobrego, przemyślanego projektu ani rusz. Jeśli masz w planach stworzenie jednorazowej grafiki – np. spersonalizowanego projektu na koszulkę urodzinową – prosty generator powinien wystarczyć. Profesjonalne projekty, w tym modele przeznaczone na sprzedaż, będą wymagać większej kreatywności. Przed przystąpieniem do projektowania należy możliwie precyzyjnie określić cel i wyróżniki nowego produktu. 

Koszulka z logo firmy wymaga innych rozwiązań niż model, którym będziesz promować np. swój kanał na YouTube. Największym poziomem kreatywności musisz się wykazać, gdy planujesz sprzedaż autorskich wzorów koszulek.

  • Twój projekt musi posiadać indywidualny wyróżnik i spójność graficzną. Przyda się także precyzyjnie określona persona, czyli charakterystyka docelowego klienta. Może to być prosty opis zachowań i preferencji fanów marki. Jaka stylistyka im odpowiada? Z jakiego powodu będą nosić Twoje koszulki? Jeśli tworzysz projekt dla firmy, przyda Ci się brief z misją i celem marki.

Projekty koszulek do tzw. sprzedaży masowej można w dużym uproszczeniu podzielić na dwie kategorie. W pierwszej umieścimy wzory uniwersalne, którymi zainteresuje się większość użytkowników – np. nadruki urodzinowe lub grafiki z zabawnymi hasłami. Druga kategoria to projekty niszowe – skierowane do grupy o ściśle określonych zainteresowaniach (fanów gry, serialu, hobbystów). Niezależnie od tego, co wybierzesz – pamiętaj, że czeka Cię bój z ogromną konkurencją.   

2. Projekt – samodzielnie czy profesjonalnie?

Znasz cel projektu, potrafisz scharakteryzować odbiorcę i masz ogólne wyobrażenie o grafice. Być może posiadasz już nie tylko pomysł na markę/produkt/promocję, ale też dopracowany biznesplan.

Pora na przygotowanie projektu. Jeśli zajmujesz się grafiką profesjonalnie – projekt autorski to idealna okazja do sprawdzenia swoich “mocy twórczych”. Nie posiadasz wystarczających umiejętności? Aby stworzyć ciekawy projekt na koszulkę nie musisz być ekspertem, ani przeznaczyć majątku na oprogramowanie. Osobom początkującym i średniozaawansowanym można polecić darmowe lub tańsze alternatywy dla profesjonalnych programów graficznych. Pakiet Affinity, GIMP, Krita, a nawet Canva – to aplikacje z którymi warto poeksperymentować.

Tworzenie projektu na koszulki wymaga także wzięcia pod uwagę dodatkowych kwestii np. typu materiału i objętości obszaru, na który zostanie nałożona grafika. Metodę nadruku – sublimacja, druk cyfrowy, flock – doradzi firma zajmująca się wykonaniem. Pamiętaj, że każda z metod nadruku ma swoje zalety i ograniczenia. Która z nich sprawdzi się przy dużych, barwnych projektach, a która przy wzorach z doprecyzowanymi detalami? Być może warto skonsultować tą kwestię na wczesnym etapie planowania?

3. Realizacja – oprogramowanie płatne, darmowe lub generatory

Jeśli widzisz potencjał swojego pomysłu, ale zupełnie brak Ci umiejętności graficznych – do dyspozycji masz nadal kilka rozwiązań, w tym m.in.:

  • skorzystanie z tzw. prostych generatorów nadruków,
  • zakup gotowych grafik i projektów – gotowe pakiety znajdziesz na takich portalach jak Fiverr, Vexels, buytshirtdesigns.net,
  • zamówienie projektu u grafika – opcja, w którą warto zainwestować przy projektach profesjonalnych, na potrzeby szerszej sprzedaży lub pod budowanie wizualizacji marki,
  • zamówienie kompleksowej usługi, czyli wykonania projektu i gotowego nadruku – Ty dostarczasz pomysł, a projektanci firmy realizującej nadruk dopracowują projekt pod kątem technicznym.

4. Co dalej z gotowym projektem?

Jeśli efekty nadruku są zadowalające, a projekt wygląda równie dobrze w teorii i praktyce, być może warto zainteresować się sprzedażą? Biznes koszulkowy ma swoje wymagania – i dużą konkurencję – ale pomysły niszowe, skierowane do określonej kategorii klienta (fani marki, widzowie kanału na YouTube, czytelnicy bloga) mają wciąż dużą szansę na powodzenie. T-shirty są produktem uniwersalnym, a zapotrzebowanie na gadżety i akcesoria pozostanie jeszcze przez wiele lat na wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *